قدرت سوال پرسیدن چه تاثیری در ساخت زندگی دارد؟

به نام خدا

قدرت سوال پرسیدن از خودمان یکی از راههایی است که ذهن ما را روشن و فعال می کند و به آن جهت داده و مغناطیس وجودمان را برای جذب آنچه می خواهیم در زندگی داشته باشیم فعال می کند.

جالب اینجاست که سوال پرسیدن قابلیتی را دارد که به کانون توجه ما جهت می دهد و آن را به هر طرفی که بخواهد هدایت می کند. چه سوالات مفید از خود بپرسیم و چه سوالات مضر ،به هر حال با این کار داریم کانون توجه مان را به سمت آنها می کشانیم و نتایج این کار را هم ناچاریم قبول کنیم.

برای مثال: زمانی که به این فکر کنیم و این سوال را از خودمان بپرسیم که چه کنم نگذارم بقیه مثل من موفق شوند؟ ذهن مان جوابهایی را نشانمان می دهد که به دنبال چوب لای چرخ بقیه گذاشتن و کارشکنی در امور بقیه کشیده می شویم. در این روند برای اینکه دلمان خنک شود هر کاری می کنیم تا نگذاریم بقیه پیشرفت کنند و به ظاهر خوشحال هستیم.

اما اتفاقات دیگری در پشت صحنه درونمان در حال وقوع است و این کارهایی را که داریم انجام می دهیم بخاطرشان عذاب وجدان داریم و در کل احساس خوبی را از این کار نداریم (گرچه شاید در ظاهر خوشحال باشیم) ولی نمی توانیم سرخودمان را کلاه بگذاریم و همین سبب می شود تا امواجی را به جهان هستی مخابره کنیم که اتفاقات نامناسبی را برایمان رقم می زند و نتیجه آن هم بی حاصل بودن کارشکنی هایمان است.

می بینیم با این کارشکنی ها افرادی را که به عنوان رقیب به آنها نگاه می کردیم و سعی داشتیم به عنوان رقابت آنها را زمین بزنیم علاوه بر اینکه ناخواسته به رشدشان کمک کرده ایم ، با این کارها اوضاع خودمان را هم بدتر و بدتر کرده ایم.

همه این دردسرها و مشکلات از جایی شروع شد که ما از قدرت سوال پرسیدن غافل شدیم و از خودمان سوال اشتباهی را پرسیدیم و همین مساله مشکلات بیشتری را برایمان ایجاد کرد و ناخواسته های ما را بیشتر و بیشتر کرد.

گاهی هم  ممکن است از خود بپرسیم چه کنم اوضاع روابطم با خانواده خراب نشود؟ و این سوال نادرست بازهم ما را به سمتی می کشاند که تصمیمات اشتباهی بگیریم و کارهای نادرست بیشتری را انجام دهیم که نتیجتا حاصلی جز تجربه روابط نامطلوب بیشتری برایمان ندارد.

مثلا: از خود مان می پرسیم چه کنم رابطه ام با همسرم از این چیزی که هست بدتر نشود؟ با پرسیدن این سوال بجایی که به دنبال ایجاد روابط بهتر و یا بهبود روابط خودمان باشیم ،در واقع داریم روی بدی روابطمان تمرکز می کنیم و دنبال این هستیم که به اصطلاح گزک دست همسرمان ندهیم تا همین رابطه خراب را حفظ کنیم .

بازهم غافلیم چرا که با توجه کردن به بدی رابطه مان ،شرایط بدتری را تجربه می کنیم و باز هم ناخواسته به شکلهای دیگری کارهایی را می کنیم و حرفهایی از دهانمان بیرون می آید که اوضاع را به مراتب بدتر کرده و شاهد خراب تر شدن رابطه خود با همسرمان هستیم.

اینجاست که می بینیم قدرت سوال پرسیدن و تاثیر پرسش سوالات مناسب چقدر می تواند نقش تعیین کننده ای را در زندگی ما بازی کند. زمانی که می آموزیم چطور از خود سوالات خوب بپرسیم در واقع داریم به مواردی توجه می کنیم که دوست داریم در زندگیمان اتفاق بیفتد و آنها را تجربه کنیم و زمانی که به این شکل عمل کنیم در مسیری قرار می گیریم که به ما کمک می کند تا خالق زندگی خویش باشیم.

مثلا: وقتی که از خود سوال می کنیم که چطور می توانم زندگیم را بهتر از این کنم؟ این سوال به ما نشان می دهد که زندگی مان به خودی خود خوبست ،فقط نیاز دارد که باز هم بهتر و بهتر شود پس با این کار کانون توجه مان را به سمت و سویی می بریم که فرصتهایی برای پربارتر کردن زندگی و کسب تجربه های زیباتر را درون خود داشته باشد.

با این کار می بینیم که راه ها و روش هایی را پیدا می کنیم و جلوی چشممان قرار می گیرد که می تواند زندگی ما را از جنبه های مختلف پیشرفت دهد.راههای برای افزایش درآمد پیدا می کنیم،روشهایی برای بیشتر لذت بردن از زندگی می آموزیم،به سمت برنامه هایی هدایت می شویم که تجربه خوشایندتری را از بودن با خانواده بدست می آوریم و زندگیمان را از جنبه های مختلف رشد می دهد.

شاید پیش خود بگوئید که با تمام این احوال من زندگی خوبی ندارم و نمی دانم چه کنم؟

مسئله ای که اهمیت دارد این است که همیشه از خود سوالات مناسب و درستی بپرسید و قدرت سوال پرسیدن را در ذهن داشته باشید  تا با بهترین راه حلهایی که با وضعیت کنونی تان تناسب دارد روبرو شوید و آنها را پیدا کنید و با عمل به آنها زندگی خود را تغییر دهید.

اگر روابط خوبی با اطرافیان ندارید ببینید چه سوالات اشتباهی از خود پرسیده اید که حاصلش این روابط نازیبا شده است؟

آیا سوالات اثربخش از خود پرسیده اید که نتایجش را در زندگی خود ببینید؟

بجای غر زدن و لعنت فرستادن به مشکلات اقتصادی به خود رجوع کنید و ببینید آیا سوالات خوبی که وضعیت مالی تان را بهبود دهد از خود پرسیده اید؟

می بینیم که پرسیدن سوالات مناسب و کمک کننده به شکل برجسته ای می تواند ما را به سمت گرفتن تصمیماتی هدایت کند که زندگیمان را به شکل برجسته ای بهتر و دلپذیرتر می کند.

برای دستیابی به چنین مهارتی که همیشه بتوانید از خود سوالات درستی بپرسید تا به جوابهای ثمربخشی برسید می توانید از آگاهی های مفید و کاربردی که در محصول صوتی آگاهی های نجاتبخش- قسمت دوم ارائه شده بهره ببرید و با انجام تمریناتی که طی این محصول ارائه شده این مهارت را در درون خود تقویت کنید تا بتوانید ماشین زندگی خود را هرچه بهتر و زیباتر به سوی کامیابی های بیشتر برانید و از این مسیر بیشتر لذت ببرید.

امیدوارم از این آگاهی های مفید و موثر بهره برده باشید و برایتان مفید بوده باشد.

از نظرات ارزشمندتان ما را بهره مند کنید و از تجربیات خود در مورد قدرت سوال پرسیدن و تاثیر پرسش سوالات خوب از خود در زندگی و یا سوالات نادرست در زندگی  خود و نتایجی که گرفتید بنویسید تا همگی هرچه بیشتر در این مسیر بیاموزیم  چرا که هیچ انتهایی برای آموختن وجود ندارد و هر چه بیشتر بیاموزیم بهتر می توانیم از تجربه زندگی مان لذت ببریم.

با آرزوی سلامتی و خوشبختی روزافزون شما خدا یار و نگهدارتان

به کانال تلگرام ما بپیوندید تا از محتواهای منتشر شده در سایت مطلع می شوید

به کانال اینستاگرام ما بپیوندید تا از محصولات و تخفیف های سایت باخبر شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش ویژه محصولات به مناسبت عید سعید فطر با تخفیف 50% روی کلیه محصولات سایت