سریال روی موج زیبایی ها- قسمت چهارم: زیبایی درون

دیدن زیبایی ها همچنان ادامه دارد و با لذت و ولعی سیری ناپذیر همچنان در پی کشف و درک و تجربه زیبایی های هر چه بیشتر هستیم تا چشمان دل را از وجود این همه زیبایی های متنوع و گوناگون پر کنیم و با  زیبا ساختن درون  طبق قانون بی تغییر جهان زیبایی های بی نظیری را به تجربه زندگیمان وارد کنیم.

درک و کشف زیبایی ها این بار ما را بر در یک حمام قدیمی رساند که شگفتی های درون آن ما را چنان به وجد آورد که گذر ساعتهای حضورمان در آنجا را حس نمی کردیم.

آب حیاتبخش چنان در رگ و پی این بنا سیلان داشت که گویی جزیی از آن شده بود و ارج نهادن به اهمیت دادن به این نعمت الهی به وضوح دیده میشد بطوریکه هر جا آب فرصت سکونی می یافت از زیرپایش حوضی زیبا سربرمی آورد که  با فواره های درونش شور و نشاط زایدالوصفی را به دیدگان زیبابین پیشکش می کرد.

طلوع و عشوه گری نور و روشنی که از میان شیشه های نقش دار جامخانه بالای طاقهای حمام پرتوهای نورانی درخشانی را به دیدگان ما هدیه می داد بسیار تماشایی و دلربا بود .

دیواره حمام با کاشی های مزین به نقوش هندسی اش انعکاس اعجاب انگیزی از سبکی و بی وزنی را در خودش داشت و رنگ آبی کاشیهای حوضخانه ها و سبکی و انعکاس نور لز کاشیهای دیوار حکایت از این می کرد که همانطوری که تمیزی و پاکی جسم ما از آلودگیها اهمیت دارد و آب حیاتبخش است که  بدن ما را طاهر و زیبا و پاک می گرداند ,به موازات آن طهارت و پیراستگی دیگری نیز می بایست انجام گشته تا مکمل آن گردد و این گردگیری و تمیزکاری مربوط به زیبا ساختن درون ماست.

این کاشی های آبی رنگ که دارند ما را به آرامش عمیقی دعوت می کنند و این سبکی فضای حاکم بر حمام و تلالو نور خورشید که با زیرکی تمام خودش را از درون نقشهای جامخانه شیشه ای سقف طاقها رد کرده بود و طرح ها و گچبریهای چشم نواز که با طرح های گیاهی شان وجود آدم را نوازش می کردند ما را به آرامش درون هرچه بیشتر و عمیق تر دعوت می کردند.

مگر میشود ناپاکی های جسمت را از بدن بزدایی ولی از زیبا ساختن درون و  پاک کردن ناپاکی های درونت مثل بخل و حسد و غیبت و چشم و همچشمی و ریا و در یک کلام نازیبایی ها غافل بمانی؟

مگر میشود با تماشای این همه زیبایی فقط و فقط در بند پاکیزگی  ظاهر و جسمت بمانی و از زیبا ساختن درون و  زدودن غبار آلودگیها و پلیدی های درونت غفلت کنی ؟

بله میشود و چه موزیانه این ذهن نجواگر ما این کار را می کند.

این وسعت از زیبایی ها را نه تنها با چشم سر که با چشم جان باید دید تا به درک این آگاهی های ناب نائل آمد.

هنوز درسهای این حمام کهن ادامه داشت بااین حال گذر از این همه زیبایی ها  مشکل می نمود اما درسهایش همچنان جاری و ساری بود با این فرق که این بار در مکانی دیگر………..

مگر میشود از آب و آبادانی سخن گفت و سراغی از باغ و بوستان را نگرفت. درختهای قدبرافراشته که با کمال سخاوت سایه خودشان را بر سر ما پهن می کردند تا از کشف زیبایی ها بیشتر و بیشتر لذت ببریم.

آب اینجا حرف اول را می زند و راه بلد مسیر است و ما را به سمت زیبایی های بیشتر هدایت می کند.

این زلالی و شفافی آب خیلی حرفها برای گفتن داشت و همچون آینه زیبایی های اطرافش را چندبرابر می کرد و به ما نمایش می داد و خیلی شیوا و رسا می گفت که برای داشتن زندگی زیبا می بایست با زیبا ساختن درون , گرد و غبار از آیینه وجود و زنگار پلیدیها و زشتی ها و ناخواسته ها را از قلب خود پاک کنیم تا بتوانیم همچون این حوض زیبا بازتابنده زیبایی های بیشتری باشیم .

 

توجه ما  به زیبا ساختن درون, گذر ما را به مسجد و عبادتگاهی قدیمی رساند که گذر زمان گویی زیور و زینت هایش را صدچندان کرده بود ,

مسجد آقابزرک با آن همه زیبایی و طراوت بیرونیش موجی از آرامش و خلوص را در درونش می پروراند که هر صاحبدلی را فریفته خود می کرد.

الزام طبیعت بومی بخش میانی حیاط را به دل زمین کشانده بود و در این بین بما می فهماند که برای درک زیبایی های بیرون پاکیزه نمودن و زیبا ساختن درون ا ست که اهمیت دارد و پناه بردن حیاط مسجد به دل زمین نشانمان داد که گردگیری درون بسیار مهم بوده که در بدو ورود به مسجد آن را به چشم ما می رساند.

این حیاط فرورفته در زمین با درختان سرسبز و حوض بسیار زیبایی که در میانش جای گرفته به وضوح نشانمان می دهد که برای هر سوالی جوابی وجود دارد و هر مساله ای را راه حلی است مثل این حیاط فرورفته در دل زمین که در این کویر خشک چه زیبا و هنرمندانه شرایط آسایش آدمی را در فصول مختلف سال مهیا می کند.

همین طور که قدم برمی داشتم خودم را زیر گنبد رفیع مسجد یافتم و چه عظمت و زیبایی بی نظیری را به تماشا نشستم و چرخش و گردش نور بود که از پنجره های زیر گنبد مجال عرض اندام یافته بودند و به درون بنا سرک می کشیدند.

اما مسجد هنوز زنده بود و پویا

با این که گردش چرخ گردون تلاش می کرد غبار کهنگی بر دامان آن بکشد اما طنین اذان از گلدسته های مسجد و شور و شوق آدمها برای رسیدن به نماز جماعت همچون خون تازه ای بود که درون رگهای این مسجد کهن جریان گرفته بود و سرحال تر از همیشه پذیرای چشمان زیبابین بود.

 

دانلود ویدیو روی موج زیباییها

قسمت چهارم : زیبایی درون

به کانال تلگرام ما بپیوندید تا از محتواهای منتشر شده در سایت مطلع می شوید

به کانال اینستاگرام ما بپیوندید تا از محصولات و تخفیف های سایت باخبر شوید

1 دیدگاه برای “سریال روی موج زیبایی ها- قسمت چهارم: زیبایی درون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش ویژه محصولات به مناسبت عید سعید فطر با تخفیف 50% روی کلیه محصولات سایت