مسئولیت پذیری در زندگی چه فایده ای دارد؟

به نام خداوند بخشنده مهربان

بگذارید از همان ابتدا با شما راحت باشم و بگویم که مسئولیت پذیری در زندگی یکی از آن مواردی است که اکثر افراد بسیار تمایل دارند آن را نادیده بگیرند و بدون در نظر گرفتن آن زندگیشان را پیش ببرند.

چه در زندگی خود مسئولانه برخورد کنیم و چه خلاف آن را انجام دهیم به هرحال تنها کسی که قبل از بقیه نتیجه اش را می بیند شخص خودمان هستیم.

حال ببینیم که با افزایش این قابلیت در خودمان،چه سود و منفعت هایی را کسب خواهیم کرد.

 جلوگیری از اتلاف زمان و انرژی

زمانی که تصمیم می گیریم تا خودمان عنان زندگی را به دست بگیریم و آن را کنترل کنیم و از غر زدن و گله و شکایت های بی حاصل دست برداریم، به شکل واضحی راحت تر پیش می رویم و بی خود و بی جهت انرژی و زمان گرانبهای خود را صرف کارهای بیهوده ای مثل پیدا کردن مقصر یا شکایت کردن از وضع موجود نمی کنیم.

برای مثال: وقتی که از شدت مشکلات مالی به تنگ آمده ایم و انبوهی از بدهی ها و قرض ها و… را برای خود تراشیده ایم،اگر شروع کنیم به غر زدن و شکایت کردن از زمانه و گله کردن از اینکه اوضاع اقتصادی خراب است و اگر ما نمی توانیم وضع مالی خوبی داشته باشیم بخاطر اشتباهاتی است که دیگران مرتکب شده اند و در این وضعیت هیچ کاری جز غر زدن از ما برنمی آید، به نظر شما در واقع در این لحظه ما در حال انجام چه کاری هستیم؟

دراین لحظه تنها کاری که داریم انجامش می دهیم تلف کردن وقت و عمر و انرژی گرانبهایی است که خداوند به ما داده تا برای ساختن هر چه بهتر زندگیمان از آن بهره ببریم. ولی ما با این انرژی و زمان با ارزش تر از طلا چه می کنیم؟

خیلی راحت با گله و شکایت کردن از وضعیت نابه سامانی که داریم،تلفش می کنیم. خیلی راحت توجه خودمان را به مشکلات و دردسرهایی که با آنها درگیر هستیم می کنیم و بی آنکه متوجه باشیم با دست خودمان داریم گودال مشکلاتمان را عمیق تر می کنیم و در آن بیشتر فرو می رویم.

ما با غر زدن های مکرر و نداشتن  مسئولیت پذیری در زندگی داریم با قدرت هرچه تمام تر خودمان را بیچاره تر کرده و انرژی مان را به بدترین شکل ممکن تلف می کنیم.

قدرت تسلط بر زندگی

زمانی که ما یاد می گیریم مسئولیت های زندگی خود را بپذیریم و بجای دنبال مقصر گشتن،خودمان و تصمیمات و انتخاب هایمان را دلیل تمامی مسائلی که برایمان پیش آمده بدانیم، آن زمان است که به تدریج می توانیم ابتکار عمل را برای خلق زندگی خود به دست آوریم.

برای نمونه: وقتی می بینیم فرزندمان برخورد نامناسبی با ما دارد و پرخاشگری می کند و رفتار نامناسبی را از خود نشان می دهد، بجای غر زدن و شکایت کردن از او و رفتارهایش، اگر خودمان و برخوردهایمان با او را دلیل این گونه واکنش هایش ببینیم در آن صورت راحت تر می توانیم زمام امور را دوباره بدست آوریم و مشکل را شناسائی و آن را حل کنیم.

وقتی در خودمان ریز می شویم و به نحوه ارتباط با فرزندمان بیشتر فکر می کنیم آن موقع دلیل خیلی از این اتفاقات و ناخواسته ها را متوجه خواهیم شد چرا که فرزندمان در واقع آئینه تمام نمای خودمان است و رفتارهای خودمان را نشانمان می دهد.

وقتی به این درک برسیم که «از ماست که بر ماست» دلیل بسیاری از مشکلاتی که در زندگی خود با آنها درگیر هستیم را بهترمتوجه می شویم.

مادامی که مسئولیت پذیری در زندگی را مورد توجه قرار داده و به طورعملی از آن استفاده کنیم قدرت فراوانی را در جهت خلق زندگی دلخواه خود بدست می آوریم.

نتیجه گیری

مسئولیت پذیری مانند عضله ای می ماند که هرچه بیشتر از آن استفاده کنید در کاربرد آن مهارت بیشتری پیدا می کنید و راحت تر می توانید زمام امور زندگی را در جنبه های مالی،روابط،سلامت جسمانی و … بدست آورید. اگر می خواهید این قدرت و مهارت پایه ای را هرچه بهتر بیاموزید و ابتکار عمل را در مسائل زندگی خود قدرتمندتر بدست بگیرید و زیربنایی مستحکم را برای موفقیتهای آتی خود بسازید، می توانید با من در محصول صوتی آگاهی نجاتبخش ۱ همراه شوید و از این آگاهی های با ارزش به همراه تمرینات عملی آن بهره مند شوید.

شما را به خداوند مهربان می سپارم. سلامت و سرفراز باشید.

به کانال تلگرام ما بپیوندید تا از محتواهای منتشر شده در سایت مطلع می شوید

به کانال اینستاگرام ما بپیوندید تا از محصولات و تخفیف های سایت باخبر شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش ویژه محصولات به مناسبت عید سعید فطر با تخفیف 50% روی کلیه محصولات سایت