بهای موفقیت چیست؟

به نام خداوند بخشنده مهربان

در این جهان مادی برای به دست آوردن هر چیزی باید بهائی را بپردازیم که این بها به تناسب آن چیزی که می خواهیم به دستش بیاوریم می تواند تفاوت داشته باشد. سوالی که این وسط برای خودم خیلی مهم بوده و هست اینکه بهای موفقیت چیست؟ و آیا من بهای موفق شدن را پرداخت کرده ام؟ و به طور کلی چه بهایی را برای موفق شدن بایستی پرداخت کرد؟

خودشناسی و کار کردن مداوم روی خود

یکی از آن مواردی که در پرداخت بهای موفقیت در عرصه های مختلف زندگی برای خودم خیلی کارساز بود و آن را به شما هم توصیه می کنم،شناخت خودتان است.

بیائید و خودتان را بهتر بشناسید و این وسط با واقعیتهای درون خودتان روبرو شوید. اینکه بدانیم در درونمان چه می گذرد خیلی مهم است و به ما کمک می کند تا راحت تر کنترل زندگی مان را بدست بگیریم.

شاید در ابتدا به نظر عجیب و غریب بیاید ولی اگر بخواهیم در جنبه های مختلف زندگی خودمان موفقیت و حس لذتبخش آن را تجربه کنیم ، این قدم بسیار مهمی است که باید برداشته شود.

بیائید با یک قدم ساده و جذاب شروع کنیم.

به دور و برتان نگاهی بیندازید از خانه و وسایل آن بگیرید تا ماشین و شغلتان و حتی همسر و فرزندانتان و همچنین دوستان شما.

از وضعیت مالی و میزان سلامتی خود بگیرید تا اوضاع روحی و روابط کنونی شما با اطرافیانتان.

ممکن است قبول این حرف من کمی سخت باشد ولی همه اینها روزی در ذهن شما بوده اند و آن قدر به آنها خواسته یا ناخواسته توجه کرده اید و رویشان متمرکز شده اید که حالا بخشی از زندگی شما شده اند.

این چیزها و مواردی که اطرافمان می بینیم حاصل باورهای ما،عادتهای ما، نحوه نگرش ما به مسائل،کانون توجه ما و اقدامات ماست. اگر از این وضع راضی نیستیم باید برایش کاری کنیم .

باید روی خودمان کار کنیم و یاد بگیریم باورها و عادتها و نگرش بهتری به مسئلمان پیدا کنیم تا شرایط و وضعیت زندگی خود را تغییر دهیم.

این کار کردن های مداوم روی خودمان بهائی است که برای موفقیت و ایجاد تغییرات اساسی در زندگی ،لازم است بپردازیم.

مسئولیت زندگی خود را بپذیریم

یکی از جوابهای دیگری که از سوال بهای موفقیت چیست؟ به آن رسیدم و  از موارد دیگری که به شدت در موفق شدن ما تاثیر دارد و سرعت پیشرفت های ما را چندین برابر می کند، بهائی است که باید برای مسائل زندگیمان بپردازیم.

آن بها همان پذیرفتن مسئولیت زندگیمان است که یا آن را می پذیریم و از همان نقطه شروع به برداشتن قدم هایی برای تغییر زندگی خود می کنیم ،یا اینکه مسئولیت زندگی و مسائلمان را نمی پذیریم و محکوم هستیم تا برای همیشه در بدبختی و بیچارگی و مشکلات بی پایان دست و پا بزنیم.

همه ما تمایل داریم بگوئیم که مشکلاتمان بخاطر کارهای اشتباه دیگران است. این دیگران می تواند اعضای خانواده ما، دوستان ما،رقبای ما، همکاران ما،وضعیت کنونی جامعه،برخوردهای مردم با ما و… باشند.

همه ما راحت تریم که بگوئیم دلیل اینکه وضعیت مالی خوبی نداریم یا روابطمان با اطرافیان چنگی به دل نمی زند یا وضعیت سلامتی خوبی نداریم ، تقصیر همه چیز و همه کس است غیر از خودمان!

لازم است مقداری غرور خود را زیرپا بگذاریم و بپذیریم که مسئولیت تمام این چیزهایی که در زندگی تجربه می کنیم فقط و فقط گردن خودمان است.

باید یاد بگیریم تا مسئولیت پذیر باشیم. تازه آن موقع است که می توانیم راه هایی را برای بیرون آمدن از این وضعیت نابه سامانی که برای خود ساخته ایم پیدا و در زندگیمان پیاده کنیم.

«برای تقویت هرچه بیشتر مسئولیت پذیری در زندگی تان من قسمت اول آگاهی های نجاتبخش را به شما توصیه می کنم که با تمرین های کاربردی هرچه بیشتر در این مسیر شما را یاری می کند.»

ایمان،شجاعت،حرکت

هر چقدر هم که روی خودمان کار کنیم و درونمان را بهتر و بهتر کنیم و روی افکار غالبمان بیشتر کار کنیم، بدون حرکت کردن و قدم برداشتن به سمت خواسته هایمان به هیچ چیزی نمی رسیم.

در پاسخ به سوال بهای موفقیت چیست؟ به چشم خودم دیدم که بدون عمل کردن به ایده ها و بدون قدم برداشتن در مسیر خواسته ها و بدون حرکت کردن هیچ موفقیتی به دست نمی آید.

حرکت در سمت مسیر ناشناخته ای که هیچ چیزی از آن نمی دانی، تا به حال تجربه اش نکرده ای و در آن قدم برنداشته ای ،جسارت و شجاعت می خواهد و آن جسارت است که حرکت کردن در این مسیر را ممکن می کند.

حالا چه چیزی این جسارت را به وجود می آورد؟

آنچه این جسارت را در درونتان بیدار می کند به نظر من فقط یک چیز است و آن ایمان است، ایمانی محکم و واقعی به خداوند یکتا که در همه حال و همیشه یار و یاور ماست و ایده ها و راهکارهای مناسب را به ما نشان می دهد.

این ایمانی که نه فقط با حرف بلکه با عمل کردن و قدم برداشتن بسوی خواسته ها و پای گذاشتن بر ترسها خودش را نشان می دهد، می تواند ما را از جا بکند و در مسیر رسیدن به خواسته ها قرارمان دهد.

این ایمانی است که باید همیشه روی آن کار کرد و بیشتر و بیشترش کرد و اعتمادی است که بایستی همیشه به خداوند یکتا و قدرتهای بی پایانش داشته باشیم که همیشه و در همه حال از طرق مختلف کمکمان می کند.   

نتیجه گیری

برای رسیدن به موفقیت های شیرین در مسیر زندگی لازم است که بهای آن را به شکل های مختلف بپردازیم. می بایست خودمان را بیشتر بشناسیم و روی خود کار کنیم و از نیروهای درونی که داریم در جهت رسیدن به خواسته هایمان بهره ببریم.

لازم است یاد بگیریم که چطور مسئولیت زندگی خود را بپذیریم و بفهمیم که این مسئولیت پذیری چه درهای بیشماری را برویمان در مسیر خوشبختی و سعادت باز می کند.

تمام این مراحل باید به عمل کردن و حرکت کردن در مسیر خواسته هایمان ختم شود و عالم بی عمل نباشیم. وقتی روی ایمانمان به خداوند بیشتر کار کنیم و از او که مسبب الاسباب است بیشتر مدد بجوئیم و اعتمادمان را به او بیشتر کنیم،چنان شجاعتی در درون ما شکل می گیرد که جسارت حرکت در مسیر خواسته هایمان را پیدا می کنیم.

این سه مورد یعنی کار کردن روی خود، پذیرفتن مسئولیت های زندگیمان و حرکت کردن و دست به عمل زدن در مسیر خواسته ها با ایمان به خداوند، بهائی است که برای رسیده به موفقیت در عرصه های مالی،روابط،سلامتی و… لازم است بپردازیم.

امیدوارم از این آگاهی های ناب استفاده لازم را برده باشید. در پناه خداوند یکتا سالم و سلامت باشید.

کتابی که خواندنش باعث شروع یک زندگی تازه می شود.

کتاب دانش خلق خواسته‌ها
تومان40,000تومان67,500
امتیاز 5.00 از 5

به کانال تلگرام ما بپیوندید تا از محتواهای منتشر شده در سایت مطلع می شوید

به کانال اینستاگرام ما بپیوندید تا از محصولات و تخفیف های سایت باخبر شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش ویژه محصولات به مناسبت عید سعید فطر با تخفیف 50% روی کلیه محصولات سایت